Romanův (ob) deník

Osobní poznámky pro potřeby autora, k nahlédnutí jeho nejbližším a pár přátelům

17. 06. 2005

radovánky

Radovánky. Stalo se mi několikrát, když jsem v rozhovoru se známými z Čech nebo Moravy použil slovo radovánky, setkal jsem se s naprostým nepochopením, o čem to mluvím. Jako bych řekl slovo maďarsky nebo čínsky. A tak jsem trpělivě a opakovaně vysvětloval, že radovánky jsou zahradní slavností, pořádanou školou na konci školního roku, kde děti vystupují s tanečním programem a pak následují atrakce typu kolo štěstí, střelba ze vzduchovky, hod míčkem na panáka, hod šipkami, skákací hrad. A později se přidává diskotéka, losování tomboly, vše doprovázené vonícími grilovanými kotletami a rojberkou (další nevysvětlitelné slovo), tekoucí potoky piva, kokakoly, alkoholu a vína (tedy to jen pro dospělé, prý). Vydařené radovánky končí za ranního rozednění a sdružení rodičů a přátel školy se raduje z utrženého zisku, za který pak nakoupí ceny do soutěží, sponzoruje výlety apodobně. No prostě radovánky.

Takové radovánky měla letos Dorotka se sousedkami Štěpkou a Verčou naposledy. Končí v naší skvělé vesnické - v tom nejlepším slova smyslu - škole pátou třídu a od příštího školního roku budou dojíždět do Třince.

Počasí se vydrželo bez deště. Dětem se přes řádící neštovice cvičení povedlo.
Po cvičení Dorotka s kamarádkami rozjely svůj byznys. Ornelka vozila malé děti. Ale úplně první zájemkyní byla byla paní ředitelka. Holky Ornelku vodily, a současně děti jistily. Holky se už těší, až pojedou s dziadziem za vydělané peníze nakupovat kartáče a olejíčky a vitamínky a nevím-co-ještě pro Ornelku.
Onýsek s Alešem organizovali házení šipkami, kde nezáleželo na tom, kolik kdo má bodů, každý dostal aspoň bonbon. Fronta byla dlouhá.
Zábava trvala dlouho do noci. S Aničkou a Dorotkou jsme končili kolem 9 hodin, Ondra přišel před půlnocí.

Fotky Fotky

napsal: roman [věčný odkaz][kategorie: osobní]


Starší: anička fotí